GOING IN
Co byste měli znát, vědět a ovládat než se pustíte do Book of English Vol. 2 — jinými slovy: co vás má naučit GroundWork.
Musíte být smířeni s tím, že SLOVOSLED funguje v angličtině jinak než v češtině, nepřekládat slovo od slova, soustředit se na delší úseky; chápat, že věta “To nám domů přinesl nějaký pes.” nebude v angličtině začínat it / to / brought / some / home a dokonce ani dog.
Musíte chápat, jak funguje zhruba sedm ZÁKLADNÍCH ČASŮ, a vědět, kdy je třeba použít it has been raining oproti it is raining / a kdy použít you haven’t had namísto you didn’t have. Vůbec z vás pak nesmí vypadnout it has been raining last week nebo nedejbože you hadn’t any idea.
Musíte rozlišovat PRŮBĚHOVÉ a PROSTÉ tvary — vědět, kdy říct we got married a kdy we were getting married.
Nesmíte střílet OTÁZKY od boku: musíte být schopni nasadit správné pomocné sloveso (do / be), a tušit, že existují otázky na podmět a také otázky nepřímé.
Musíte rozlišovat MODÁLNÍ SLOVESA a být s to je všechna aktivně používat — musíte mít tedy mimo jiné jasno v tom, jak se od sebe liší would / should / could.
Musíte umět elegantně pracovat s HAVE TO jako muset, a to včetně záporů a otázek, které se tvoří pomocí do / does / did.
Musíte vědět, co přesně vyjadřuje BE SUPPOSED TO, kdy a jak se používají BE ALLOWED/ABLE TO a chápat, proč se u nich otázky/zápory netvoří pomocí do.
Musíte vědět, kdy použít TRPNÝ ROD, jak jej v různých časech poskládat, a měl by vám naskakovat u českých vět typu už se to opravuje / pošlou nás domů
Musíte rozpoznat ÚČELOVOU VĚTU (a nepanikařit ze slov aby/ať) a ve větě jako vezmu jídlo, ať nemusíš / abys nemusela vařit nesahat po not to.
Musíte disponovat základním povědomím o POSUNU ČASŮ, zvládat změnu will na would — což v prvé řadě obnáší schopnost ve větě “Nezlenivíte” identifikovat budoucí čas — a posun přítomných na minulé tvary.
Musíte se aspoň trochu orientovat v PODMÍNKOVÝCH větách a vědět, že po if je nejčastěji minulý čas, nikoli podmínka (would) jako v češtině.
Musíte být obeznámeni s konceptem ING tvaru po PŘEDLOŽKÁCH, minimálně u about / by / for a neomdlévat u konstrukcí typu za to, že / tím, že / o tom, že.
Musíte vědět, že některá SLOVESA po sobě vyžadují -ING tvar — pro začátek stačí stop / keep / mind / enjoy.
Musíte být schopni použít WANT / NEED / WOULD LIKE s předmětem (chtěli, aby to zmizelo), s čímž souvisí schopnost rozeznat různé typy českých ať / aby.
Nesmíte panikařit u VZTAŽNÝCH VĚT (ten dům, co shořel / filmy, které mají všichni rádi) a nesmíte používat what jako vztažné zájmeno: everything what.
Nesmíte zbytečně BLÁZNIT a cpát všude hlava nehlava předpřítomný čas a průběhové tvary jen proto, že jste se právě naučili.
Jinými slovy, musíte být schopni bez většího špekulování překládat věty tohoto typu:
Všichni musí něco říct.
Nesmějme se tomu.
Proč chceme, aby prohráli?
Zrovna nasedali do auta.
Někdo, komu můžu věřit.
Koho ten den lidé hledali?
Včera celý den sněžilo.
Copak to nikdo neví?
Prší od rána? Kdy přestalo?
Ten film, co se nikomu nelíbil.
Zítra zatknou nějakého politika.
Zatím to nikdo nezaplatil.